5 sposobów na dotrzymanie noworocznych postanowień


  Prawie połowa grudnia za nami. Myślicie już o noworocznych postanowieniach? W ogóle je robicie czy nie przejmujecie się takimi granicznymi datami jak koniec roku na przykład i jeśli macie coś postanowić to po prostu postanawiacie? A może nie zajmujecie się nimi, bo macie problem z ich dotrzymywaniem? Jak postanowić, żeby dotrzymać?

  Jak to zrobić?

  1. Postanów realnie.  Masz pracę, obowiązki popołudniu i męża czy partnera, który pracuje do późna? Trudno będzie wcisnąć codzienne wyjście na siłownię. Mówią, że dobry początek to połowa sukcesu więc warto dobrze zaplanować to, co chcemy osiągnąć. Wiele osób osiąga najlepsze rezultaty, gdy rozpoczynają osiąganie celu od małych, łatwych do opanowania kroków. Gdy założymy, że będziemy na siłowni tylko raz w tygodniu wtedy łatwiej nam będzie pokonać naszą wewnętrzną niechęć do wysiłku i zorganizować na to czas.
  2. Zaplanuj na to czas. Na nowe nawyki czy zadania, które planujemy musimy przeznaczyć czas. Jedna godzina na siłowni w tygodniu to jedna godzina naszego tygodniowego czasu. Gdy doliczymy jeszcze dotarcie w dane miejsce i powrót z niego to pewnie 1,5 lub dwie godziny. Gdy nie zaplanujemy tych dwóch godzin w naszym rozkładzie konkretnego dnia to bardzo szybko okaże się, że zupełnie nie możemy do tej siłowni trafić choć myślimy o tym przez cały tydzień
  3. Znajdź wsparcie. Wiele rzeczy dużo łatwiej jest robić razem! Głupio odpuścić siłownię, gdy musisz w drodze na nią po kogoś zajechać.
  4. Pomyśl o nagrodzie. Czasami taka wizja zachęca nas do wysiłku w momentach, gdy chcemy odpuścić. Nowe buty? Czemu nie! Gdy w przyszłym miesiącu przebiegniesz 50 km.
  5. Zastanów się, kiedy będziesz wiedział, że osiągnąłeś cel. Warto by cel, który stawiamy sobie do osiągnięcia był wymierny, określony, policzalny.

  Czasami jednak jest tak, że określone nawyki stają się całkowicie automatyczne, inne natomiast zawsze będą wymagać od nas sporego wysiłku. Warto o tym pamiętać i nie uznawać porażek, za pretekst do odpuszczania sobie celu. W końcu najważniejsze to, aby poruszać się we właściwym kierunku.

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.