Rysunek dla silnych i wytrwałych

  Artykuł Sponsorowany

  Jest w Koszalinie miejsce, które powinien odwiedzić każdy licealista marzący o karierze architekta, grafika czy projektanta. A także ten, kto, choćby wstępnie, myśli o studiach artystycznych – malarstwie, rzeźbie i innych kierunkach na akademiach sztuk pięknych. Atelier Miniatura – otwarta pracownia, laboratorium graficzne, przestrzeń wystawowa, miejsce, w którym odbywają się kursy dla młodzieży – tu pod okiem dr szt. Rafała Podgórskiego można zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności, które pozwolą dostać się na wymarzone studia.

  fot. Atelier Miniatura

  Egzaminy wstępne na uczelnie artystyczne czy na politechniczne wydziały architektury to nie żarty. Konkurencja jest poważna, a wymagania egzaminatorów wyśrubowane. Na dodatek – jak mówi Rafał Podgórski – kryteria oceny prac kandydatów są bardzo subiektywne, specyficzne dla konkretnych uczelni i kierunków.

  – Wszyscy, niezależnie od tego, czy wybierają studia z malarstwa, grafiki czy architektury, muszą sprawnie posługiwać się rysunkiem – tłumaczy Rafał Podgórski. – Jednak podczas egzaminów okazuje się, że ten rysunek ma być w całkowicie odmiennym kanonie u kandydatów na architektów, inny u przyszłych dizajnerów. Od młodych ludzi nie oczekuje się tylko biegłości w odwzorowaniu rzeczywistości, ale też rozwiązania przy pomocy rysunku jakiegoś konkretnego problemu. Podczas egzaminu pojawia się na przykład rysunek postaci. I trzeba ją narysować według określonego kanonu. Nie po prostu narysować. Krótko mówiąc – nie ma zbyt dużej szansy, żeby całkowicie samodzielnie przygotować się do tych egzaminów. Oczywiście zdarzają się geniusze, ludzie niebywale inteligentni i czujący subtelne różnice w wymaganiach stawianych im przez egzaminatorów, ale w większości przypadków konieczna jest wcześniejsza intensywna praca.

  W Atelier Miniatura nauka jest właśnie taka – intensywna, pobudzająca do myślenia, określona dość rygorystycznym regulaminem. Rafał Podgórski, doktor sztuki, absolwent malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych nie robi wrażenia dobrotliwego korepetytora, a raczej doświadczonego i wymagającego nauczyciela. Mistrza, którego pracę mogą podglądać młodzi adepci, z którym można toczyć żywe dyskusje, który z przyjemnością chwali, ale też wymaga. Na przykład stuprocentowej frekwencji na zajęciach. Przypadki losowe – choroby i inne tego typu sytuacje można odpracować, ale brak prawdziwego zaangażowania dyskwalifikuje ucznia.

  – Uczę rysunku od siedmiu lat, we własnej pracowni i w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, obserwuję zdolnych studentów, kariery kolegów, dzięki temu wiem, że zamierzone cele osiągną tylko ci ludzie, którzy naprawdę chcą się uczyć – wyjaśnia twórca Atelier Miniatura. – Talent, wrodzone predyspozycje, to zaledwie kilka procent sukcesu. Ważniejsza jest pasja, chęć pracy nad sobą, pokora, umiejętność przyjmowania krytyki. Pokazuje młodym ludziom, z jak silną konkurencją spotkają się już podczas egzaminów wstępnych. Celowo stawiam poprzeczkę wysoko – lepiej na starcie pokazać komuś, że brak mu prawdziwej determinacji, siły psychicznej niż przepychać siłą przez kolejne etapy osobę niezdecydowaną.

  Takie podejście może wydawać się ostre i radykalne. Daje jednak wymierne rezultaty. Uczestnicy kursów prowadzonych przez Rafała Podgórskiego co roku dostają się na wymarzone kierunki studiów na uczelniach takich jak Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Łodzi czy Gdańsku. Atelier Miniatura przygotowało też do trudnych egzaminów wstępnych przyszłych architektów studiujących obecnie na Politechnikach: Gdańskiej, Szczecińskiej, Wrocławskiej, Poznańskiej.

  – Ciężka praca daje efekty – podkreśla Rafał Podgórski. – Na elitarne uczelnie dostają się najlepsi, czyli ci, którzy wiedzą co chcą robić w życiu, kim chcą być. To widać również w punktacji, którą otrzymują podczas rekrutacji – dostają się na studia na wysokich pozycjach i wtedy wiadomo, że ten sukces nie jest przypadkowy.

  Oprócz nauki rysunku i wielu godzin ćwiczeń, zajęcia w Atelier Miniatura to także ciągła dyskusja, zdobywanie wiedzy z historii sztuki, stały rozwój i kontakt z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i celach. To inspirujące środowisko i atmosfera, które muszą zaprocentować.

  – Staram się tworzyć miejsce, w którym rozpoczyna się proces kształtowania przyszłych elit – mówi Rafał Podgórski. – Ci młodzi ludzie będą za kilka lat projektować naszą rzeczywistość. To duża odpowiedzialność.

  Atelier Miniatura dysponuje obecnie kilkoma miejscami na trzech kursach przygotowujących do egzaminów na studia. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Do Atelier można też zgłosić się na indywidualne konsultacje czy przegląd prac. Klasa maturalna to ostatni moment na rozpoczęcie intensywnych przygotowań do egzaminów i na przygotowanie teczki prac. Warto zacząć wcześniej – nawet już w pierwszej klasie szkoły średniej.

  Na kurs architekta, kurs grafika lub kurs projektanta można zapisać się osobiście w Atelier Miniatura przy ul. Kaszubskiej 20/1 lub skontaktować się z pracownią dzwoniąc pod numer 693 553 276.

  Więcej szczegółów, a także aktualności z życia Atelier Miniatura na stronie internetowej:

  www.atelierminiatura.pl

  Oraz stronie Facebookowej:

  facebook.com/atelierminiatura