Budowa domu – od czego zacząć?


  Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak łatwa! Jest na to kilka dowodów. Po pierwsze: niezmierzona przestrzeń internetu z elektronicznymi wersjami fachowej prasy, kanałami na YouTubie co kupić i jak wykonać poszczególne czynności. Po drugie wielość pracowni architektonicznych służących gotowymi projektami lub tworzącymi je na potrzeby klientów. I to wszystko dostosowane do zasobności kieszeni przyszłego inwestora.

  Od czego jednak zacząć?
  – Po pierwsze trzeba wiedzieć jakimi funduszami będziemy dysponować by w trakcie budowy nie zaskoczyło nas puste konto. Zwykle trzeba się liczyć z tym, że wydamy więcej niż zakładaliśmy. Szczególnie na wykończenie – mówią Małgorzata i Marek, którzy niedawno rozpoczęli budowę na jednym z koszalińskim osiedli domków jednorodzinnych.

  Kolejnym krokiem jest znalezienie działki, na której dom chcemy postawić. Tu warto zwrócić uwagę nie tylko na piękne widoki i odległość od sąsiednich zabudowań, ale przede wszystkim trzeba poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy wydane dla tej konkretnej działki. To ustrzeże nas przed kupnem działki, na której nie będzie można nic zrobić.

  Teraz stajemy przed decyzją jaki dom chcemy wybudować. I tu mamy dwie możliwości. Albo decydujemy się na projekt indywidualny albo wybieramy dom z katalogu. Tak czy inaczej trzeba będzie go dostosować do naszych potrzeb i możliwości. Choć projekty gotowe są zwykle tańsze, to trzeba liczyć się z kosztem doprojektowania na przykład części instalacyjnej.

  – My zdecydowaliśmy się na skorzystanie z gotowego projektu i tylko w niewielkimi stopniu musieliśmy dostosować go do naszych potrzeb – zaznaczają Małgorzata i Marek, głównie chodziło o doprowadzenie instalacji do miejsc, które nas interesowały, a nie znalazły się w projekcie.

  Przygotowując się do budowy należy również uzyskać promesy przyłączeniowe, które będą dla nas zapewnieniem, że dom można będzie podłączyć do instalacji elektroenergetycznej lub gazowej.

  Przed nami jeszcze wizyta w urzędzie gdzie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek powinien zawierać: projekt, plan zagospodarowania działki, warunkami zabudowy, oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością. Chociaż obecnie nie jest wymagane dołączenie do wniosku promes gwarantujących przyłączenie do mediów i dostępu do drogi publicznej, to warto takie dokumenty mieć. Pozwoli to nam na uniknięcie niepotrzebnych problemów.

  Urząd na wydanie decyzji ma 65 dni, a jeśli decyzja byłaby dla nas niekorzystna, to w ciągu 14 dni możemy odwołać się do wojewody. Pozwolenie na budowę uprawomocnia się w ciągu 14 dni i jest ono ważne przez 3 lata (do czasu faktycznego rozpoczęcia budowy). To jednak nie oznacza, że już możemy rozpocząć pracę. Będzie można je zacząć po 7 dniach od zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy w Powiatowy Inspektoracie Budowlanym, gdzie trzeba złożyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu kierowania budową.

  Wszystkie prawne zasady związane z budową można znaleźć na stronie www.dziennikustaw.gov.pl

  A to dopiero początek drogi, która ma nas doprowadzić nas do zamieszkania w wymarzonym domu, zbudowanym w wymarzonym miejscu.

  (elka)