Bloki w Powidokach


  Koszalińskie „Powidoki” to bardzo kulturotwórcze miejsce. Były tu i warsztaty, cuppingi, brunche, wystawy i koncerty, ale na film to jeszcze tu nie zaglądaliśmy. Najwyższa pora więc by to niedopatrzenie nadrobić. Na premierową projekcję powidokowi ludzie – Agata i Michał wybrali „Bloki”. Dokumentalny film Konrada Królikowskiego, do którego scenariusz napisał wspólnie z Martą Zabłocką, jest współfinansowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

  Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 roku do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski. Najpierw budziły zachwyt i każdy marzył o mieszkaniu w bloku. Poźniej nastąpił odwrót. Teraz coraz młodsze pokolenia odkrywają dla siebie tę historię.

  Bohaterami dokumentu są m.in. Henryk Buszko i Aleksander Franta – twórcy Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, prof. Adam Maria Szymski – szczeciński architekt, Filip Springer – dziennikarz, a także sami mieszkańcy bloków.

  Światowa premiera filmu miała miejsce na Architecture Film Festival w Rotterdamie (AFFR) 7 października tego roku. „Bloki” spotkały się z całkiem sporym zainteresowaniem międzynarodowej publiczności.

  Po projekcji zaplanowane jest spotkanie z reżyserem i scenarzystką. Marta Zabłocka, współautorka scenariusza jest także ilustratorką, graficzką i rysowniczką komiksową. Bardzo ważną częścią jej życia są działania dotyczące praw człowieka, praw zwierząt, środowiska. Od czasu do czasu jest także fotografką. Jej prace możecie znaleźć na profilu fb oraz w serwisie https://www.behance.net/zycie-na-kreske

  Mieszkacie w blokach? Mieszkaliście w wielkiej płycie? Macie wspomnienia? Doświadczacie tego na co dzień? Przyjdźcie do „Powidoków”, obejrzyjcie film i podzielcie się myślami.

  Gdzie i kiedy?

  23 listopada 2017 roku, godz. 18.00, kawiarnia Powidoki, ul. Piłsudskiego 4, Koszalin

  Patronat nad projekcją objął koszaliński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.