Co miasto może?


  grafika: Łukasz Waberski Dobry Sztos z wykorzystaniem logo autorstwa Blanki Byrwy i Ani Dzienisz

  Ciekawi jesteście, co takie powiatowe miasto jak Koszalin może? Może wiele! Może na przykład zaprosić najlepszych architektów w kraju, by opowiedzieli jak się robi miasto! Tak, dobrze się domyślacie, w styczniu rusza nowy cykl Morza Architektury. Tym razem mamy przed sobą sześć wykładów o mieście. O tym co miasto może i o tym co w mieście można opowiadać będą niezwyczajne osobistości, nie tuzinkowe i bardzo różne.

  grafika: Łukasz Waberski Dobry Sztos
  grafika: Łukasz Waberski Dobry Sztos

  Cykl rozpoczyna Zbigniew Maćków. Architektoniczna twarz zeszłorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławski architekt, właściciel pracowni Maćków Pracownia Architektoniczna będzie miał jedną z pierwszych publicznych okazji do podsumowania programu architektonicznego ESK. Co się udało, a co nie wyszło i jaki to miało wpływ na miasto i jego mieszkańców dowiemy się już w styczniu.

  W lutym zarezerwujcie sobie czas na spotkanie z Pawłem Jaworskim. Nie znacie go? Czas to nadrobić! To architekt, który działa w Fundacji Napraw Sobie Miasto. Jej historia zaczęła się od umycia dworca Katowice Ligota i podąża w podobnym kierunku. Ciekawi? Dołączcie do nas w lutym.

  W marcu będziemy gościć Centralę w osobach Gosi Kuciewicz i Simone de Iacobis. Centrala to zespół warszawskich architektów, którzy szczególnie pracują nad projektami służącymi pobudzeniu refleksji nad jakością przestrzeni w miastach.

  Warto posłuchać jak robi się stolicę, dlatego w kwietniu słuchać będziemy Naczelnego Architekta Miasta Warszawy. Zaczynająca swoją przygodę z architektura od Fundacji Odblokuj, Marlena Happach opowie o swoich pierwszych miesiącach w miejskim ratuszu i o tym co tak naprawdę miejski architekt w najważniejszym mieście w Polsce może, a czego nie.

  W maju będziemy mieli prawdziwy cud. Oczywiście BudCud z Krakowa. Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka to młoda pracownia architektoniczna chętnie angażująca się w różne miejskie projekty. To miejskie meble ich autorstwa stoją po Wawelem, a znane europejskie architektoniczne pismo A10 opisuje BudCud jako jedną z najciekawszych młodych pracowni architektonicznych z Polski.

  Na koniec czeka nas petarda – wykład niespodzianka. Szykujcie się!

  Dlaczego miasto i co ono może pytam pomysłodawcę i autora programowego Morza Architektury Piotra Śmierzewskiego. – Miasto jest wynalazkiem europejskim. To jest pewien zbiór praw i przywilejów, które obowiązują na określonej przestrzeni, a z których cały czas uczymy się korzystać. To od nas zależy jak będziemy z nich czerpać i jak będą wyglądały nasze miasta – mówi architekt. – W sytuacji, gdy państwo nie wszystkim zapewnia poczucie bezpieczeństwa być może powinniśmy przypomnieć sobie średniowieczną genezę miasta europejskiego. Nie pamiętamy o tym teraz, ale to właśnie europejskie miasta były na przestrzeni wieków oazą wolności i gwarantem bezpieczeństwa każdego mieszkańca.

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.