Dni otwarte w koszalińskiej szkole demokratycznej!


  Wiosna to czas, gdy rodzice przyszłych pierwszaków zaczynają się rozglądać w ofercie edukacyjnej w naszym mieście i decydować jak będzie wyglądała edukacja ich dziecka. Jednym z wyborów, które możemy podjąć jest od niedawna szkoła demokratyczna. Wolna Szkoła Baza istnieje w Koszalinie od roku, ale przygotowania do jej stworzenia trwały trochę dłużej. Ostatnio w związku ze zbliżającym się naborem do szkół Baza przeżywa zwiększone zainteresowanie.  Rodzice i dzieci, którzy ją tworzą zdecydowali się więc zaprosić wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte w Bazie.

  W czwartek 23 marca i piątek 24 marca od 8.00 – 15.00 będzie można po prostu pobyć w Bazie. Będziecie mogli zobaczyć jak działa szkoła, jak wygląda nauka, jak wygląda zabawa. Co dzieci w Bazie robią, a czego nie robią, jak spędzają czas. – W Dni Otwarte można przyjść, doświadczyć naszej codziennosci. To otwartość szczególnie dla dzieci, które chcą do nas dołączyć, poznać, zrozumieć, zapytać, pobyć i stwierdzić czy chcą współtworzyć bazową przestrzeń – mówi Kama Pasierbek, koordynatorka Bazy. W sobotę o 10.00 odbędzie się bardziej formalne spotkanie z rodzicami i dziećmi, na którym będzie można zadać wszystkie pytania, które nasunęły się Wam podczas dwóch dni pobytu w Bazie. Spotkanie w sobotę dedykowane jest głównie rodzicom. To czas na rozmowy formalne, o przyszłości Bazy, o realiach i możliwościach.

  Szkoły demokratyczne, a jest ich w Polsce już kilkadziesiąt pokazują zupełnie inne myślenie o edukacji. To szkoły, gdzie jest przestrzeń dla wolności dziecka i gdzie jest miejsce na szacunek dla niego. Jest też tam wiara, że chęć nauki i dążenie do wiedzy jest czymś oczywistym dla dziecka. Wystarczy tylko tę ciekawość świata umiejętnie podsycać. W Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieją równolegle różne formy edukacji, a szkoły demokratyczne są jednymi z wielu, badania pokazują, że uczniowie z tych szkół częściej kontynuują naukę na poziomie uniwersyteckim niż uczniowie z innych placówek. W Polsce nie ma przepisów, które by regulowały istnienie szkół demokratycznych więc uczniowie „odzyskani z systemu” tradycyjnej edukacji są po prostu uczestnikami edukacji domowej, która odbywa się grupowo w formie szkoły. To oznacza, że na koniec roku, rzadziej semestru, zdają egzamin w szkole systemowej, do której są przypisani.

  Jeśli nie po drodze Wam z tradycyjnym systemem edukacji warto się przyjrzeć Wolnej Szkole „Baza” i zobaczyć czy będzie Wam razem „po drodze”. Właśnie nadarza się ku temu okazja.

  Harmonogram:

  Wolna Szkoła „Baza”
  ul. Spółdzielcza 7, Koszalin

  Czwartek, 23 marca 2017, godz. 8.00 – 15.00
  Dzień Otwarty

  Piątek, 24 marca 2017, godz. 8.00 – 15.00
  Dzień Otwarty

  Sobota, 25 marca 2017, godz. 10.00 – 12.00
  Spotkanie z rodzicami i dziećmi

   

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.