Debiut Koszalińskiej Dziecięcej Akademii Chóralnej!


  Koszalińska Dziecięca Akademia Chóralna, która wystartowała we wrześniu już w tę niedzielę zadebiutuje na deskach Filharmonii Koszalińskiej. Podczas koncertu „Familijny Park Sztuki” koszalińskie słowiki będą śpiewać kolędy, a towarzyszyć im będzie orkiestra.

  Dziecięcy Chór „Pomerania Cantat” działa dopiero od trzech miesięcy i będzie to pierwszy występ dzieci na scenie. – Zależy mi, by dzieci, które wychowają się w tym chórze wyrosły na dorosłych mających sentyment do dobrej muzyki, do sztuki wysokiej. Chciałbym, by mieli świadomość tego co jest dobre, a co złe  w muzyce – tłumaczy dyrygent Radosław Wilkiewicz. – Z muzyką jest podobnie, jak z czytaniem książęk. Dobór lektur, podobnie jak dobór nut do śpiewania ma znaczenie dla tego jakimi ludźmi się stajemy. Liczymy bardzo, że będziemy mieli świadomych odbiorców sztuki, takich którzy wiedzą, że rzeczy wartościowe powstają w trudzie.

  Mawia się, że chór to sposób życia. Śpiewanie to działanie zespołowe i kształtowanie charakteru. – Marzę o tym, że w przyszłości Koszalin będzie pełen ludzi nasiąkniętych sztuką, rozśpiewanych, którzy swoją przygodę ze śpiewaniem będą kontynuowali w chórach dorosłych czy senioralnych. Mam nadzieję, że zbudujemy tradycję śpiewaczą w naszym mieście.

  Sztukę warto celebrować i przeżywać. Przygotować się do jej odbioru, a potem dać jej czas by w nas wnikała. Nie da się jej złapać w przelocie, słuchając utworów z komórki, gdzieś w autobusie wracając do domu.

  Chór prowadzi ciągły nabór. Jak tłumaczy jego założyciel i dyrygent Radosław Wilkiewicz chór żyje od utworu do utworu. – Teraz jest najlepszy moment, by do nas dołączyć. Kończą się kolędy i będziemy rozpoczynamy przygotowania do bardzo prestiżowego koncertu na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Organowego w sierpniu 2018 roku. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej będziemy wykonywać Missa Brevis Krzesimira Dębskiego. Dyrygować zaś będzie sam kompozytor.

  Jak się zapisać?

  Próby chóru odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1, przy ulicy Zwycięstwa 117. Zajęcia są w poniedziałki (soprany), wtorki (alty) i czwartki (cały zespół) od 16.00 do 18.00.

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.