Ginekologia estetyczna – co to takiego?

  Artykuł Sponsorowany
  Fotolia.com

  Ginekologia estetyczna to tylko w niewielkim stopniu poprawianie wyglądu miejsc intymnych. O wiele bardziej chodzi tu o poprawę komfortu i jakości życia. To nie fanaberia zblazowanych celebrytek, ale gama zabiegów lekarskich, które wielu kobietom mogą pomóc rozwiązać istotne problemy zdrowotne lub nawet im zapobiec. O czym tak dokładnie mówimy?

  Niektóre z zabiegów z zakresu tzw. ginekologii estetycznej rzeczywiście służą poprawie wyglądu. W większości przypadków chodzi jednak także, lub przede wszystkim, o leczenie problemów związanych z przebytymi przez kobiety ciążami i porodami oraz z wiekiem. O wyjaśnienie tych kwestii poprosiliśmy Matyldę Jezierską z Kliniki Pięknej Skóry CLINIQ w Koszalinie.

  – W CLINIQ oferujemy podstawowe, najpopularniejsze zabiegi ginekologii estetycznej – opowiada Matylda Jezierska. – Należy do nich przede wszystkim laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, rewitalizacja miejsc intymnych, ujędrnianie warg sromowych, usuwanie zmian skórnych (kłykcin, brodawek) i laserowa redukcja blizn oraz przyspieszanie ich gojenia.

  Leczenie nietrzymania moczu

  To przypadłość, która dotyka wiele kobiet po porodach naturalnych, ale nie tylko. Problemy z kontrolą pęcherza, zwłaszcza podczas wysiłku, kichania, kaszlu itp., pojawiają się czasami już na skutek obciążenia mięśni dna miednicy samą ciążą. Boryka się z nimi także wiele kobiet po menopauzie. Ciężkie przypadki wymagają interwencji chirurgicznej i – co ważne, choć przykre – tylko takie zabiegi są w Polsce refundowane przez NFZ. Panie z lekką i umiarkowaną postacią wysiłkowego nietrzymania moczu muszą poszukać leczenia na własną rękę.

  – Terapia laserowa daje w tym zakresie bardzo dobre efekty – mówi Matylda Jezierska. Potrzebna jest krótka seria – dwa lub maksymalnie trzy zabiegi. Nie trzeba się ich bać, nie są bolesne, nie wiążą się z kłopotliwą rekonwalescencją, choć nie można ich przeprowadzać w każdej sytuacji. Przede wszystkim nie możemy wykonywać ich w czasie połogu, karmienia piersią ani też w czasie miesiączki czy infekcji. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z ginekologiem kwalifikującym do zabiegu. Oferujemy to wszystko w ramach jednej, zryczałtowanej opłaty.

  Jak działa laser? Specjalna głowica laserowa wprowadzona do pochwy powoduje podgrzanie tkanek. W rezultacie obkurczają się włókna kolagenowe, co daje efekt ujędrnienia, poprawę napięcia mięśni, a w konsekwencji wspomaga kontrolę pęcherza, a także może przyczynić się do poprawy komfortu życia seksualnego. Ciepło w trakcie zabiegu jest niemal niewyczuwalne, w niektórych miejscach, przez krótki czas, zabieg może być co najwyżej lekko nieprzyjemny.

  ginekologia estetyczna Koszalin CLINIQLaserowa rewitalizacja miejsc intymnych i redukcja blizn

  Takie zabiegi mogą stanowić profilaktykę nietrzymania moczu. Można, a nawet warto, je wykonać niemal u każdej kobiety po ciąży i porodzie. Lasera można też użyć  aby ujędrnić i rozjaśnić zewnętrzne partie narządów płciowych. I wbrew pozorom znów nie chodzi tylko o estetykę. Wiele kobiet ma problemy z wiotkością tkanki w tych okolicach. Sprzyja to infekcjom, podrażnieniom, urazom. Obkurczające działanie lasera pomoże w takich przypadkach już po jednym lub dwóch zabiegach. Odpowiednio użyty laser pomoże też pozbyć się przebarwień skóry, a także zredukować blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza, które potrafią sprawiać kobietom kłopoty nawet wiele miesięcy czy lat po porodzie.

  – Lasera używamy też w celu przyspieszenia gojenia się takich blizn – tłumaczy Matylda Jezierska. – W odpowiednio podgrzanej tkance szybciej zachodzi gojenie, tworzenie kolagenu. I tu ważna uwaga – aby przyspieszyć gojenie blizn warto wybrać się do gabinetu zaraz po zdjęciu szwów!

  Ujędrnianie warg sromowych

  W tym przypadku lekarz ma do wyboru kilka metod leczenia. Można posłużyć się falą radiową, a nawet zastrzykami z kwasem hialuronowym czy mezoterapią – zabiegami znanymi raczej z perspektywy odmładzania twarzy. Jak zwykle – najlepiej opowiedzieć o swoich problemach lekarzowi. Specjalista pomoże dobrać najwłaściwsze leczenie.

  Usuwanie zmian skórnych

  Podobnie jak w przypadku innych części ciała – również i okolice intymne są narażone na powstawanie znamion skórnych czy wirusowych brodawek. Tylko lekarz może ocenić z jaką zmianą mamy do czynienia i w jaki sposób można się jej pozbyć. W niektórych przypadkach konieczne będzie udanie się do chirurga, jednak część zmian skórnych w tej okolicy można usunąć w znieczuleniu miejscowym przy pomocy lasera.

  Profilaktyka

  CLINIQ ma w swojej ofercie pełną gamę zabiegów, które wspierają zdrowie intymne kobiet. Świetnie, ze w Koszalinie pojawiły się takie możliwości, przy okazji warto jednak wspomnieć o tym, co można zrobić, żeby zapobiec kłopotom.

  Matylda Jezierska

  – Szczególnie newralgiczny czas to ciąża i poród – wyjaśnia Matylda Jezierska. – Mało się o tym mówi, ale na przykład z przejściowym wysiłkowym nietrzymaniem moczu boryka się tak naprawdę większość kobiet po naturalnych porodach. Jeśli taki stan trwa kilka tygodni, to jeszcze norma, ale sytuacja powinna zacząć się poprawiać, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Jeśli się przedłuża – to naprawdę nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty. Poza tym w czasie ciąży warto zadbać o kondycję fizyczną, przygotować się do porodu, pilnować wagi w ciąży i przede wszystkim szukać wsparcia. Nieocenioną pomocą będą doświadczone położne czy doule.

  Jeśli temat ginekologii estetycznej wciąż wywołuje u kogoś uśmiech zażenowania – warto się zastanowić. Bo jak ważne są w życiu przyjemności takie jak seks, nieskrępowany śmiech, taniec, pełna fizyczna sprawność? Ważne, prawda? Tymczasem wiele kobiet doświadcza w tym zakresie istotnych ograniczeń. Nie musi tak być.

  Klinika Pięknej Skóry CLINIQ

  zaprasza na konsultacje z ginekologiem!

  Aby się umówić – zadzwoń:

  Tel. 728 314 126