Zajmij się sobą, kobieto!


  Specjalnie dla mam. Dla rodziców, którzy czują, że dziecko to wyzwanie nie tylko logistyczne, finansowe, że nie chodzi tylko o to, żeby było czyste, najedzone i nie przeszkadzało. Specjalnie dla tych, którzy chcą zmierzyć się z najtrudniejszymi emocjami, jakie wywołuje bycie rodzicem. Polecamy gorąco – warsztaty pod tytułem „Oswoić złość” – organizowane przez młodą koszalińską firmę Zmiany Mamy.

  Zmiany Mamy były najpierw tytułem bloga. Właściwie jeszcze wcześniej – były to realne zmiany w życiu konkretnej osoby – Olgi Śmierzewskiej, dziennikarki, mamy trójki dzieci. Skąd pomysł, żeby organizować w Koszalinie warsztaty rozwojowe dla rodziców?

  Olga Śmierzewska, założycielka i właścicielka firmy Zmiany Mamy, która oferuje rozwojowe warsztaty dla rodziców

  Przeczytałam kiedyś, że „w macierzyństwie nie jest ważne jak radzisz sobie z dziećmi, ale jak radzisz sobie z samym sobą” – opowiada Olga. – I sprawdziłam to na sobie. Bo złość pojawia się niemal jednocześnie z macierzyńskim szczęściem. Narodziny to radość, ale zaraz za nią często idzie, tłumiona i wypierana, złość – na dziecko, na partnera, na sytuację. A już pierwsze tygodnia życia dziecka dostarczają setek trudnych doświadczeń i emocji.

  Większość poradników dla rodziców to „instrukcje obsługi dziecka” – kładź spać tak, karm tylko w taki sposób, na płacz reaguj… Jesteśmy przyzwyczajeni, że wszelkie trudności w życiu z dzieckiem wynikają z niego lub z naszej nieumiejętności prawidłowej obsługi niemowlaka czy kilkulatka. Olga i Zmiany Mamy proponują zupełnie inne podejście. „Zostaw na chwilę to dziecko i zajmij się sobą, kobieto!” – wydają się wręcz mówić.

  Temat pierwszych warsztatów „Oswoić złość” jest bardzo nieprzypadkowy – mówi Olga Śmierzewska. – Chciałam, żeby warsztaty dla rodziców w Koszalinie zaczęły się właśnie od spotkania z Moniką Szczepanik, pedagożką i trenerem rozwoju osobistego, która w dobry sposób potrafi wprowadzić w świat Porozumienia bez Przemocy i rodzicielstwa bliskości. Znajomość z Moniką i przyglądanie się jej prywatnie i zawodowo pozwoliło mi uwierzyć, że jestem w stanie zmienić swoje życie w wielu obszarach.

  Monika Szczepanik, trenerka konstruktywnej komunikacji

  A dlaczego warsztaty będą akurat o złości? Może dlatego, że, jak pisze twórca Porozumienia Bez Przemocy – Marshall Rosenberg: „Złość to bardzo wartościowe uczucie. Jest jak dzwonek alarmowy: mówi mi, że zaczynam myśleć w sposób, który niemal gwarantuje mi niezaspokojenie moich potrzeb. Dlaczego? Dlatego, że moja energia nie zostaje skierowana w tę stronę. Kiedy się złoszczę, nie jestem nawet świadomy, jakie są moje potrzeby.”

  Na warsztatach dla rodziców dostaniecie solidną porcję wiedzy, ale nie będzie gotowych recept i prawd objawionych. To bardziej moment na przyjrzenie się sobie. Nikt nie będzie Was pouczał. To dobry pomysł dla wszystkich tych (stawiamy, że większości rodziców), którzy czują, że bycie rodzicem to ciągłe zmiany i że czasem za nimi zwyczajnie nie nadążamy.

  Jednak złość to nie jest uczucie przypisane tylko do bycia rodzicem. Złość jest częstym gościem w każdej relacji. Często ją czujemy będąc dorosłą córką, regularnie pojawia się w naszych relacjach z mężem czy partnerem, znaleźć ją możemy w też w sferze zawodowej.  Więc jeśli czujesz, że złość staje ci na drodze to zajmij się nią. To dobry moment.

  We wrześniu czekają nas dwa spotkania z tematem złości i Moniką Szczepanik. Zmiany Mamy zapraszają na ośmiogodzinne warsztaty 16 i 17 września.

  Więcej szczegółów i informacje o zapisach – na blogu Zmiany Mamy (LINK)

  Zapraszamy też na fanpage Zmiany Mamy na fb