Mamy z Mama w Mieście Koszalin wygrały Budżet Obywatelski!


  Ogłoszono już wyniki głosowania nad projektami zgłoszonymi do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wzięło w nim udział niemal siedem i pół tysiąca osób, co jest niestety bardzo niskim wynikiem. Pokazuje to, że nad upowszechnieniem idei Budżetu Obywatelskiego powinniśmy jeszcze trochę popracować

  Nie zmienia to faktu, że zwycięskim projektem w kategorii do 50 tys. zł jest projekt „Nie nowotworom u dzieci z Koszalina” Stowarzyszenie Mama w Mieście Koszalin. Zagłosowało na niego najwięcej osób. Dzięki temu do Koszalina przyjedzie specjalistyczny ambulans medyczny Fundacji Ronalda McDonalda, w którym za pomocą ultrasonografu będzie można kompleksowo przebadać dzieci pod kątem ewentualnych nowotworów. Przebadać będzie można dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania wykonują radiolodzy pracujący na co dzień w szpitalach pediatrycznych. W przypadku „wypatrzenia czegoś” w obrazie USG rodzice otrzymują zalecenia co do dalszej diagnostyki. Ambulans ma 11 metrów i mieści w sobie dwa gabinety lekarskie służące do przesiewowych badań USG małych dzieci. Pojazd ma także poczekalnię dla pacjentów i ich rodziców. Jest klimatyzowany i niezależny od zewnętrznych źródeł energii i wody.

  W kategorii do 50 tysięcy do realizacji zakwalifikowały się również projekty „Podożynkowo i sportowo” Instytutu Rozwoju Zrównoważonego oraz „Mini Park” Katarzyny Grzybowskiej, Emiliana Góreckiego, Agi Jagodzińskiej, Marcina Waszkiewicza i Marka Łagockiego

  W kategorii projekty od 50 do 500 tys. zł zwyciężył „Park doświadczeń Clausiusa”, o który walczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Fundusze zdobyły również „Nowe przystanki autobusowe dla Koszalina”. To projekt złożony przez Stowarzyszenie Młodzi Demokraci Koszalin i Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie. Powody do radości ma również Koszalińska Kompania Rycerska, bo jej projekt „Park Robin Hooda – postrzelony Koszalin” również będzie realizowany. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu będziemy się cieszyć osiemnastodołkowym polem do gry w mini golfa „City Golf Koszalin”, którego projekt złożyło Forum Rozwoju Koszalina i  Katarzyna Faryniarz.

  W przyszłym roku znów będziemy mogli zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego i glosować na nie. Warto pamiętać, że żeby zgłosić projekt do Budżetu nie trzeba działać w ramach stowarzyszenia czy fundacji może to zrobić każdy mieszkaniec. Warto też brać udział w glosowaniu, bo to są po prostu konkretne sumy pieniędzy i możemy mieć wpływ na to jak są wydatkowane.

   

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.