Miasto może już w tym tygodniu!


  Grafika: Łukasz Waberski/Dobry Sztos

  Zrobiliście juz plany na ten tydzień? Wpiszcie sobie koniecznie do kalendarzy czwartkowy wykład Morza Architektury. Tym razem goście cyklu „miasto może” przyjadą z Warszawy.

  Będą to Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z grupy Centrala. Architekci obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych, tworzą projekty artystyczne i badawcze, które są wypowiedzią na temat polskiej przestrzeni i ich stosunku wobec przeszłości. Projekty takie to, jak mówią, impulsy rewidujące rzeczywistość i próba krytycznego kształtowania przyszłości. Inicjatywy CENTRALI wywołują dyskusje społeczne, które wpływają na to, jak miasto jest rozumiane i używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. CENTRALA otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach. Do najnowszych sukcesów należy wygrana w międzynarodowym konkursie na ideowy projekt rewitalizacji terenów Warsza­wianki. Twórcy Centrali uczestniczyli w XIV Biennale Architektury w Wenecji oraz zaprojektowali zeszłoroczną ekspozycję polską na Triennale w Mediolanie. Od lat zajmują się popularyzacją dorobku Jacka Damięckiego oraz Zofii i Oskara Hansenów. W ramach rezydencji artystycznych CENTRALA prowadzi badania architektoniczne, przede wszystkim z zakresu eksperymentalnej konserwacji (2015: Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie; 2016: Khoj International Artists’ Association w New Delhi). Ostatnio CENTRALA opublikowała manual “Dachologia” oraz badania “Architektura jako nośnik reklamy”.

  I jeśli po tym wstępie myślicie – eee, to nie dla mnie, to mogę Was zapewnić – mylicie się! Zamysł wykładów Morza Architektury wyrósł z przeświadczenia, że architektura jest dla wszystkich. Możemy nie chodzić do filharmonii i teatru, możemy nie korzystać z muzeów, ale nie możemy odwrócić się plecami do architektury. Na nią jesteśmy, w pewnym sensie, skazani. Dzięki wykładom takim jak ten, który nas czeka w tym tygodniu, język jakim mówi do nas ta część kultury, staje się bardziej czytelny i jasny.

  Polecamy!

  Wykłady Morza Architektury odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca o godzinie 19.00 w Klubie Kawałek Podłogi przy ul. Piastowskiej 21, oczywiście w Koszalinie. Po wykładzie zawsze jest czas na pytania od publiczności, a komu będzie mało może gości dopytać w prywatnej rozmowie przy barze.