Miasto się nie kończy


  Miasto się nie kończy. Morze Architektury tym bardziej. Marek Happach, kolejny bohater cyklu Miasto może… przekonywał nas wczoraj o tym. Mówił, że miasto to złożona struktura. Forma, która jest wciąż zmienna.

  Marek Happach, współwłaściciel, wraz żoną Marleną biura H2 opowiadał o projektach, które wspólnie realizują czy to w ramach biura czy to Fundacji Odblokuj, którą wspólnie założyli.

  Fundacja to takie dziecko, które powstało z niezgody na to, że choć blokowiska stanowią tak dużą część Warszawy, to tak mało się z nimi robi. Projekt M-3, o którym opowiadał Marek miał odczarować przestrzeń wspólną, publiczną osiedla Służew nad Dolinką. – 70 albo nawet 80 procent mieszkań jest tam identycznych, ma taki sam rozkład. To jest właśnie M-3 – mówił architekt. Sednem projektu było wyjęcie takiego M-3 i postawienie w zieleni. Reakcje były przeróżne. Niektórzy nie mogli uwierzyć, że mieszkają w czymś tak małym. Dla większości to było zachęcenie do korzystania ze wspólnej przestrzeni i do integracji z sąsiadami. Pawilon stał przez cztery letnie tygodnie i był miejscem warsztatów, spotkań, dyskusji, imprez, pikników. Okazało się, że ludzie lubią to miejsce, ale nie mieli po co do tej pory tam przychodzić. Architektura nie istnieje bez życia dookoła podkreślał architekt. Fakt, że życie się nie toczy, nie jest do końca problemem architektury, ale też nas, ludzi.

  Podobną historię miał projekt M-4 na warszawskim Rakowcu. W miejscu, które zaczynało się jako osiedle społeczne, a skończyło jako jego parodia stanął pawilon, który znowu był pretekstem do integracji mieszkańców.

  Dostaliśmy wczoraj po raz kolejny historię o tym jak robić miasto. Jak integrować mieszkańców z miejscem i ze sobą wzajemnie. Niewiele było rzutów i przekrojów. Z czystej architektury Marek Happach pokazał projekt biblioteki w Lublińcu i przebudowę budynku ogniska opiekuńczego dla dzieci. Reszta to był schemat działania w mieście. Fascynująca i inspirująca historia o tym, jak niewielkim nakładem kosztów można rozpocząć zmiany.

  Nie przegapcie kolejnego wykładu. Za miesiąc odwiedzi nas krakowski Budcud. Będą cuda!

  Do zobaczenia 18 maja o 19.00 w Kawałku Podłogi!

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.