Noc Muzeów 2016 w Koszalinie


  fot. z archiwum Muzeum w Koszalinie

  Wszystko zaczęło się w 1997 roku w Berlinie, kiedy kilkanaście muzeów, instytucji kultury i galerii sztuki udostępniło swoje zbiory zwiedzającym w godzinach nocnych. Lange Nacht der Museen okazało się strzałem w dziesiątkę wyciągając rzesze osób na wieczorny spacer w poszukiwaniu kulturalnych atrakcji.

  Ale to tylko skromne początki. Obecnie w samym Berlinie w wydarzeniu udział bierze grubo ponad setka organizacji i instytucji, a inicjatywa objęła swoim zasięgiem niemal całą Europę. Do Polski Noc Muzeów dotarła w 2003 roku i obecnie bierze w niej udział ponad 150 miast. W tym roku Muzeum w Koszalinie razem z 20 innymi lokalnymi organizatorami już po raz dziesiąty zaprosi koszalinian na miejskie obchody Nocy Muzeów.
  O tym czego możemy się spodziewać wieczorem 14 maja i jak program koszalińskich Nocy Muzeów ewoluował w ciągu ostatnich lat rozmawiamy z Anną Michalik z Muzeum w Koszalinie.

  muzeum-koszalin-logo

  10 lat to sporo czasu. Czego nauczyliście się Państwo przez te lata i jak zmieniło się wasze podejście do organizacji Nocy Muzeów?

  Noc Muzeów od początku była inicjatywą skupiającą większą ilość instytucji i zawsze staraliśmy się przygotowywać interesujące imprezy towarzyszące samemu zwiedzaniu, a ich ilość z roku na rok rośnie. Obecnie jest to pełnowymiarowe wydarzenie obejmujące swoim zasięgiem nie tylko Koszalin, ale i okolice. Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na edycje tematyczne związane z wystawami stałymi, które oglądać można w Muzeum. Tegoroczna odsłona wydarzenia nawiązuje do wystawy „Dzieje Koszalina od średniowiecza do dziejów współczesnych” i to właśnie średniowiecze będzie naszym motywem przewodnim.

  Fot. z archiwum Muzeum w Koszalinie

  Co poza możliwością nieodpłatnego zwiedzenia muzealnych wystaw przygotowaliście Państwo dla koszalinian?

  Atrakcji towarzyszących Nocy Muzeów jest bardzo dużo, zarówno tych, które czekać będą w samym budynku i na dziedzińcu Muzeum, jak i działań odbywających się w przestrzeni miejskiej. Osoby zainteresowane historią miasta powinny wybrać się na spacer prowadzony przez przewodników PTTK, który o 18.30 ruszy z dziedzińca Muzeum. Dla rodzin, które lubią aktywnie spędzać czas przygotowaliśmy grę miejską, której uczestnicy poruszać się będą po terenie historycznego Koszalina, czyli wewnątrz średniowiecznych murów miejskich. Dla zwycięzców gry przewidzieliśmy nagrodę w postaci bonu zakupowego na 750 zł, czyli jest o co walczyć. To zresztą nie jedyny konkurs z nagrodami – bon na 300 zł otrzyma zwycięzca konkursu klikona, czyli osoba, która najgłośniej wykrzyczy hasło zaczerpnięte z aktu lokacyjnego Koszalina.

  fot. z archiwum Muzeum w Koszalinie

  Na Rynku uczestnicy Nocy Muzeów znajdą trzy wielkoformatowe gry planszowe, a na dziedzińcu Muzeum odbędzie się m.in. jarmark historyczny z udziałem poznańskiej Drużyny Wojów Piastowskich. Podczas jarmarku będzie można obejrzeć rekonstrukcje średniowiecznych instrumentów muzycznych, broni, pokazy sztuk rzemieślniczych, jak również wypiec pierniki w starodawnych drewnianych formach. Oczywiście atrakcji jest dużo więcej i na wszystkie gorąco zapraszamy.

  Obchody Nocy Muzeów koordynowane są przez Muzeum w Koszalinie, ale nie są Państwo ich jedynym organizatorem.

  Tak, w Nocy udział bierze obok Muzeum 20 innych lokalnych organizatorów i instytucji. Większość z nich nie tylko otworzy się tego wieczora na zwiedzających, ale też zaproponuje im dodatkowe atrakcje, których listę można sprawdzić na stronie Muzeum.

  Planują Państwo ułatwienia dla osób, które chcą dotrzeć do najbardziej oddalonych atrakcji.

  Spod Muzeum kursować będą bezpłatne autobusy MZK, które nie tylko pomogą dotrzeć do różnych miejsc na terenie Koszalina, ale też dowiozą chętnych do Jamna, gdzie po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów odbędzie się zwiedzanie Izby Jamneńskiej połączone z ogniskiem i zwiedzaniem kościoła. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na naszej stronie.

  Zdaje się, że autobus to nie jedyny środek transportu, który może być użyteczny podczas Nocy Muzeów?

  Rzeczywiście, po raz kolejny wspólnie ze stowarzyszeniem Roweria planujemy Rowerową Noc Muzeów. Miłośnicy jednośladów o 18.00 ruszą z dziedzińca Muzeum i wspólnie zwiedzą wybrane ośrodki biorące udział w NM, dojadą również do Jamna.

  UDOSTĘPNIJ
  Chętnie słucha, lubi rozmawiać. Zawodowo przez wiele lat związana z gdańskimi instytucjami kultury. Po kilkunastu latach przerwy na nowo odkrywa Koszalin i jest go bardzo ciekawa.