Darmowy prąd ze słońca w Twoim domu! Odpowiadamy na najtrudniejsze pytania.

  Artykuł Sponsorowany

  Jeszcze przez kilka tygodni, do końca marca 2017 r., można składać wnioski o dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad wykorzystaniem zielonej energii we własnym domu – właśnie teraz może być na to najwłaściwszy czas. Chodzi nie tylko o ochronę środowiska, ale także o duże, realne oszczędności, które może dać fotowoltaika.

  Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Kiedyś o ogniwach słonecznych można było usłyszeć głównie w kontekście sond kosmicznych i zasilania sztucznych satelitów. Dzisiaj, m.in. dzięki programom dofinansowań realizowanych w wielu krajach – jest to technologia dostępna dla „przeciętnego Kowalskiego”.

  Kto może mieć „prąd ze słońca”?

  Jeśli chodzi o osoby prywatne  wystarczy być posiadaczem domu i dachu. Dach powinien spełniać odpowiednie kryteria – najlepiej, aby była to połać jednolita (nie kopertowa), nie występowały na nim zacienienia. Najkorzystniejszą opcją jest, aby był zwrócony w stronę południową. Te parametry bezpłatnie pomogą sprawdzić fachowcy – pokazując jednocześnie jak dużo energii elektrycznej będzie można wyprodukować w ciągu roku i czy instalacja paneli słonecznych w danym przypadku będzie opłacalna.

  Ile miejsca na dachu zajmuje taka instalacja?

  Można szacunkowo założyć, że na 1 kWp zainstalowanych paneli fotowoltaicznych musimy poświęcić średnio ok 6-7m2 połaci dachowej. To też zależy od dobranych modułów. Należy przy tym podkreślić, że wykorzystanie energii słonecznej rozwija się w szybkim tempie i wymagana powierzchnia dla takiego 1 kWp. zmniejsza się.

  Ile prądu można wyprodukować instalując panele słoneczne na własnym dachu?

  To zależy od wielkości instalacji, powierzchni pokrytej panelami fotowoltaicznymi, ilości docierającego do nich światła i wielu innych czynników. Można jednak ogólnie  przyjąć, że instalacja o   mocy 4-5 kWp ułożona w kierunku południowym, powinna wystarczająco zbilansować i zaspokoić potrzeby zużycia prądu dla czteroosobowej rodziny mieszkającej w regionie środkowego Pomorza. Jednak, aby konkretnie odpowiedzieć jaka instalacja będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb, należałoby wykonać konkretny i bezpłatny audyt zużycia energii elektrycznej i potencjalnego uzysku z dobranej instalacji.

  A co zimą, kiedy światła jest mniej?

  Oczywiście zimą mamy mniej słońca, jednak instalacja nadal produkuje energię. Nie wystarczy to jednak na nasze potrzeby. Od 1 lipca 2016 roku ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii zrewolucjonizowała podejście do domowych mikroinstalacji wytwarzających energię elektryczną ze słońca. Posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą używać sieci elektrycznej OSD jako akumulatora. Latem, kiedy promieniowania słonecznego jest więcej, instalacja produkuje automatycznie więcej prądu. Nadwyżki są „przechowywane” u operatora sieci energetycznej. Zimą możemy je „odebrać”. Oznacza to mniejsze rachunki za prąd przez cały rok.

  W zamian za przechowywanie energii Zakład Energetyczny pobiera jednak część energii którą wprowadzimy do sieci zgodnie z poniższymi współczynnikami. Nie ma możliwości odsprzedaży nadwyżek energii.

  System upustów  to kilka prostych zasad:

  1. Współczynnik upustu od przechowywanej energii: 1:0,8 – dla instalacji do 10kW – przez 15 lat, co oznacza, że za każdą wprowadzoną do sieci kWh możemy pobrać bez dodatkowych kosztów 0,8 kWh.
  2. Współczynnik upustu od przechowywanej energii: 1:0,7 – dla instalacji od 10kW do 40kW- przez 15 lat, co oznacza, że za każdą wprowadzoną do sieci kWh możemy pobrać bez dodatkowych kosztów 0,7 kWh
  Ile kosztuje ta kosmiczna technologia?

  Jeszcze kilka lat temu na taką instalację mogły sobie pozwolić tylko osoby o zasobniejszych portfelach. Obecnie ceny spadły do takiego poziomu, że inwestycja w moduły fotowoltaiczne jest dostępna dla każdego. Niewątpliwie przyczyniły się do tego różne źródła finansowania (kredyty, pożyczki) oraz dofinansowania (w formie dotacji lub pożyczki niskooprocentowanej).

  System paneli fotowoltaicznych jest wbrew pozorom bardzo prostą konstrukcją. Mamy tutaj przede wszystkim panele fotowoltaiczne, inwenter, okablowanie, zabezpieczenia, system montażowy i kilka innych mniejszych elementów.  Nie jest to już bardzo kosztowna inwestycja. Co dodatkowo należy podkreślić – instalacja jest praktycznie bezobsługowa na etapie eksploatacji, a jej żywotność przewidziano na 25 lat.

  Schemat działania instalacji fotowoltaicznej
  Obecnie – dzięki programowi Prosument z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) – można mieć prąd ze słońca z 40-procentowym dofinansowaniem (od dofinansowania musimy zapłacić podatek dochodowy) i dodatkowo niskooprocentowaną pożyczką na pozostałą kwotę. W praktyce oznacza to, że do instalacji paneli słonecznych nie musimy dopłacać z własnej kieszeni i już od samego początku funkcjonowania inwestycji można zacząć oszczędzać, bo rachunki za prąd będą dużo mniejsze. Po spłacie kwoty pożyczki rachunki za prąd będą minimalne, pozostaną jedynie stałe, kilkunastozłotowe opłaty dla operatora sieci.
  Jeśli jesteśmy zainteresowani dotacją to trzeba się tylko trochę pospieszyć – nabory wniosków o dofinansowania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje obecnie do końca marca. Liczba miejsc jest ograniczona!

  Jeśli środki z programu Prosument się skończą – wciąż będą istniały inne formy wsparcia dla osób, które chciałyby zacząć korzystać z zielonej energii. Prawdopodobnie będą to niższe kwoty dofinansowań lub pożyczki na większą część inwestycji.

  Jak szybko można zacząć korzystać z energii słonecznej?
  Jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania – należy, po wstępnych szacunkach, wycenach i sprawdzeniu czy i jaką instalację można zamontować, złożyć kompletny wniosek  wraz z niezbędnymi załącznikami w WFOŚiGW. Jego rozpatrzenie potrwa około trzydzieści dni. Instalacja i odbiór techniczny odbywają się zazwyczaj już po kilku, kilkunastu dniach od podpisania umowy o dofinansowanie. Pierwszym krokiem jest jednak bezpłatny audyt i analiza, które pozwolą ocenić nasze potrzeby i możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej – w tym celu należy skontaktować się z autoryzowanym przedstawicielem (kontakt na końcu artykułu).
  Finansowanie nie tylko z dofinansowaniem

  Osoby które nie są zainteresowane dofinansowaniem, a chciałyby zainstalować system paneli fotowoltaicznych mogą go oczywiście zakupić i zamontować z własnych środków przy pomocy fachowej firmy. Osób decydujących się na takie rozwiązanie jest coraz więcej.

  Dużym plusem inwestycji w instalację fotowoltaiczną z własnych środków jest to, że praktycznie od początku działania naszego systemu, rachunki zostaną znacznie obniżone.

  Musimy także pamiętać, o ważnej sprawie – w ostatnich latach zauważalny jest wzrost cen za energię elektryczną o 3 – 5 proc. rocznie. Ten trend będzie się zapewne utrzymywał.

  Inwestycja w fotowoltaikę spowoduje, że odetniemy się w pewnym stopniu od monopolu zakładów energetycznych. Jest jeden warunek – optymalnie i uczciwie dobrana instalacja. Czas realizacji takiej instalacji to kilkanaście dni, a samo wykonanie instalacji trwa zazwyczaj około 2 dni.

  Nie tylko na dachu!

  Istnieje możliwość zrealizowania instalacji także na należącym do nas gruncie. To oferta dla tych osób, które nie posiadają odpowiedniej połaci dachowej. Musimy wtedy jednak pamiętać, że do zapłacenia będzie podatek VAT w wysokości 23% ((przy instalacji dachowej podatek ten wynosi 8%, jeśli powierzchnia budynku nie przekracza 300m2, a instalacja jest zainstalowana na części dachu budynku mieszkalnego).

  Dodatkowo system montażowy na grunt jest nieco droższy od standardowego – dachowego. Jeśli dysponujemy odpowiednią działką – panele fotowoltaiczne można zamontować również na gruncie. I o ile nie planujemy instalacji przekraczającej 40 kWp (dla przypomnienia – w przeciętnym domu jednorodzinnym wystarczy 5 kWp), nie jest potrzebne pozwolenie na budowę.

   

  Zielona energia?

  Produkując na własny użytek prąd ze światła słonecznego przyczyniamy się do zmniejszenia wykorzystania paliw kopalnych (m.in. węgla). Do atmosfery trafia mniej dwutlenku węgla, zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze. Odnawialne źródła energii (oprócz energii słonecznej także wiatr, energia wodna i inne) zaspokajają obecnie aż 10 proc. zapotrzebowania ludzkości. To wciąż niewiele, ale trend jest bardzo obiecujący. Musi taki być, bo zasoby węgla, ropy i gazu są ograniczone – stają się przez to coraz droższe. W tym samym czasie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii tanieje. W Polsce mamy szansę na 15 proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii już w 2020 roku!

  Fotowoltaika dla firm

  Również przedsiębiorstwa mogą skorzystać z dobrodziejstw energii słonecznej. Jeśli firma zużywa dużo prądu, a na dodatek pobór energii jest relatywnie  stały(zakłady produkcyjne, chłodnie itp.), to rocznie na opłatach za energię mogą zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  Przy instalacjach firmowych produkujemy energię elektryczną na własne potrzeby, a ewentualne nadwyżki odsprzedajemy do operatora sieci (pod warunkiem, że instalacja nie przekracza 40 kWp). Takie firmowe inwestycje można idealnie sfinansować za pomocą ogólnodostępnych instrumentów finansowych jak np. leasing. Dla firm również dostępne są dofinansowania. Obecny nabór wniosków w województwie zachodniopomorskim trwa jednak tylko do końca lutego.

  Od czego zacząć?

  Najlepiej skontaktować się z autoryzowanym partnerem firmy zajmującej się kompleksową instalacją systemów fotowoltaicznych. W ciągu kilku godzin od kontaktu otrzymamy bezpłatną analizę, wstępną wycenę, a jeśli zdecydujemy się zainstalować panele słoneczne na swoim dachu korzystając z dofinansowania – także fachowe wsparcie w składaniu wniosku o dofinansowanie.

  Po więcej informacji – zadzwoń lub napisz:

  MARCIN WOŹNICA

  tel. +48 574 522 342

  m_woznica@wp.pl

  Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

   

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz