Poświątecznie


Ze Świętami jest trochę tak jak z wakacjami. To trochę inny czas. Świat zwalnia, nagle, nie wiadomo skąd mamy czas dla bliskich, przyjaciół, rodziny. Spacerujemy, rozmawiamy, czytamy książki. Każda rodzina ma inne zwyczaje. Dla mnie Święta, zwłaszcza Wielkanoc, to czas zatrzymania, przemyślenia, czas nowego początku.  

Lubię w te dni skupiać się na tym co ważne. Wraz z rodziną nie umyliśmy wszystkich okien, wykonaliśmy jedynie porządkowe minimum. Nie zastanawiamy się co zrobić z jedzeniem po Świętach, bo ugotowaliśmy dokładnie tyle ile było nam potrzebne. Nie przymuszaliśmy dzieci do tradycyjnych świątecznych potraw, bo doskonale sami pamiętamy jak bardzo sami ich nie lubiliśmy.

Dla mnie Święta to też czas lenienia się z książką w ręku. Na Wielkanoc skompletowałam całkiem zacny zestaw, o którym chciałam Wam opowiedzieć.

  1. Jak zostać Panią Swojego Czasu. Ola Budzyńska. Kto Pani Swojego Czasu nie zna, ten powinien nadrobić te niedopatrzenie. Ola Budzyńska prowadzi bloga, na którym uczy kobiety zarządzać sobą w czasie. Książka, którą niedawno wydała, jest esencją tego o czym mówi na blogu. Esencja to może mało powiedziane. To petarda, która podniesie Was z kanapy. Jeśli macie poczucie, że robicie więcej niż możecie, jeśli planujecie założenie firmy, rozpoczęcie dużego projektu albo po prostu chcecie zmienić swoje życie, bo to które wiedziecie Was nie zadowala to powinniście ją przeczytać. Szczególnie polecam ją kobietom, które wciąż narzekają, że same muszą wszystko robić, a ciągle mają problem z tym, aby oddać odpowiedzialność innym i pogodzić się z tym, że będą miały więcej czasu, ale część spraw już nie będzie po ichniemu.
  2. Mądrzej, Szybciej, Lepiej. Charles Duhigg. To już druga książka tego dziennikarza „The New York Times”. Pierwsza „Siła nawyku” była śledztwem w kwestii tego, jak powstają i działają nasze nawyki. W tej Duhigg przeegzaminował mnóstwo ludzi, którzy osiągnęli taki czy inny sukces, by zrozumieć, w czym tkwi klucz do sukcesu. Możemy przeczytać o motywacji, koncentracji, o tym jak powstają dobrze działające zespoły. Tym wokół czego koncentruje się dziennikarz jest efektywność. Dowiadujemy się jaką moc ma poczucie wpływu na otaczający nas świat. Fascynująca i wciągająca lektura.
  3. Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej samoświadomości.  Daniel J. Siegel, Mary Hartzell. Ja lubię swoje rodzicielstwo. Lubię je dlatego, że zdaję sobie sprawę, że nie jestem idealna. Jako mama mam granice i zasoby, które nie są niewyczerpywalne. Wiem, że muszę o nie dbać. Jeśli nie będę, stracą na tym moje dzieci. Jednak tym co mnie najbardziej kręci, jest to że mogę się uczyć. Ta książka to kolejny krok na tej drodze. Opowiada o tym, o czym może Wam opowiedzieć każdy terapeuta czy psycholog. Jeśli nie przepracujemy własnych traum, złych doświadczeń, negatywnych emocji trudno będzie nam stworzyć satysfakcjonującą relację czy to z partnerem czy to z dzieckiem. „Autorefleksja oraz zrozumienie własnych procesów wewnętrznych umożliwiają nam uzyskanie dostępu do znacznie większej puli reakcji na zachowanie naszych dzieci”. Mówiąc wprost – jeśli będziemy wiedzieli co nas denerwuje i dlaczego, będziemy mogli zareagować z poziomu rozumu, a nie z poziomu emocji.

UDOSTĘPNIJ
Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.