Projekty w Budżecie Obywatelskim – Singletrack na Górze Chełmskiej


10 listopada rozpoczęło się głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim. Głosować możecie w różnych punktach miasta, ale najwygodniej online tu znajduje się odpowiedni formularz. Gdy tam zajrzycie, że w tym roku wybór projektów jest ogromny. 

Co to takiego?

Jednym z projektów obywatelskich jest projekt ścieżek rowerowych typu singletrack na Górze Chełmskiej. By dowiedzieć się, co to są te singletracki spotkałam się z autorem projektu Jackiem Gałaguzem. – Singletracki to są ścieżki rowerowe wkomponowane w krajobraz. Meandrujące, o niezbyt dużych różnicach wysokości, tak by dostępne były dla każdego, a nie tylko dla najbardziej zapalonych rowerzystów – mówi projektodawca. Z zasady singletracki są jednokierunkowe. Powód tego jest prosty – stworzenie wąskich ścieżek nie powoduje konieczności większych zmian w krajobrazie.

Wzorem dla koszalińskich ścieżek są singletracki w Górach Izerskich w Świeradowie Zdroju. Tam długość singletracków wynosi ponad 80 km! Mają maksymalne nachylenie 5 proc., szerokość do 0,8 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy oraz po stronie czeskiej w Novym Městem pod Smrkiem. Brzmi fantastycznie, prawda? Jeśli pomyślimy, że zaczątek czegoś podobnego mógłby powstać na Górze Chełmskiej to jest to bardzo przyjemna wizja.

Zaczątek, bo jak mówi Jacek Gałaguz w ramach Budżetu Obywatelskiego da się stworzyć około 6 km ścieżek. Jeśli projekt wygra, w co koszalińscy rowerzyści bardzo wierzą, projektować go inni rowerzyści, ci, którzy pracowali nad ścieżkami m.in. w Grudziądzu. Jak pokazał bowiem przykład innego projektu obywatelskiego – urządzeń do streetworkoutu na placu zabaw Jacek i Agatka, do pewnych projektów specjalistyczna wiedza jest niezbędna.

Singletracki stają się coraz bardziej popularne, projekt piętnastokilometrowej ścieżki powstaje również w Szklarskiej Porębie. Trudno się temu dziwić, bo jest to pomysł, który łączy rekreację i sport wyczynowy i jest atrakcyjny zarówno dla „niedzielnych” rowerzystów i osób, które jeżdżą na rowerze bardziej intensywnie.

A więc koszalinianie – wszystko w Waszych rękach! Głosowanie w Budżecie Obywatelskim już rozpoczęte i potrwa jeszcze przez 14 dni. Zapoznajcie się z projektami i zagłosujcie!

UDOSTĘPNIJ
Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.