Dlaczego w styczniu warto zajrzeć do koszalińskiego muzeum?


  Kiedy tam ostatnio byliście? Zimowy czas, różna pogoda skłaniają nas teraz do szukania rozrywki pod dachem. W styczniu Muzeum w Koszalinie oferuje wyjątkowo dużo atrakcji, które mogą zainteresować dzieci.

  Do 10 lutego możecie obejrzeć wystawę „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”. Ekspozycja podsumowuje cykl wystaw poświęconych atrybutom świąt Bożego Narodzenia, prezentowanym w koszalińskim muzeum od 2009 roku w formie monograficznych ekspozycji. Wystawa ilustruje cały okres Bożego Narodzenia – od wigilii do Trzech Króli, pokazując wszystkie najważniejsze elementy tego niezwykłego czasu, nie ograniczając się przy tym tylko do polskich tradycji. Wigilia: z choinką, bogactwem ozdób tradycyjnych i współczesnych – z papieru, słomy i delikatnej bibułki oraz bombek szklanych, Mikołajem z prezentami dla najmłodszych – ludowymi zabawkami, które mimo upływu lat wciąż zachwycają. Przy prostym stole nakrytym do wieczerzy, w ustrojonym podłaźniczką i światami z opłatka wnętrzu chłopskiej chaty. Boże Narodzenie w sztuce: malarstwie, rzeźbie i na kartach pocztowych. Z towarzyszeniem szopek i kolędników z maszkarami.
  Dzięki bogactwu eksponatów poznamy bożonarodzeniowe symbole, wierzenia i rytuały, pierwotne i wtórne sensy świątecznych rekwizytów. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

  unspecifiedDrugi powód to otwarta niedawno nowa stała wystawa, obrazująca okres od 1945 roku do 2015. Wiele wielkoformatowych zdjęć, kuchnia i pokój urządzone w stylu minionych dekad, film pt. „Koszalin” i nagrania koszalińskich pionierów. Warto zajrzeć.

  Ciekawą ofertą na spędzenie czasu z dzieckiem są etnograficzne zajęcia rękodzielnicze. W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca możecie poznawać technikę wycinanki ludowej. Symetria kompozycji, możliwość powtarzalności motywów, bogactwo kolorystyczne papierów wycinankowych pozwoli stworzyć interesujące prace. Zależnie od grup wiekowych wykonywane będą zarówno formy płaskie (obrazki z motywami roślinnymi, barwne koguty, ptaszki ) jak i przestrzenne (opakowania na prezenty, lampiony, zawieszki na okno, postacie zwierząt i ptaków, dekoracyjne wianki, przestrzenne-wachlarzowe rozetki)

  Z myślą o Dniu Babci przypadającym na 21 stycznia dziecko przychodzące z opiekunem na zajęcia rodzinne będzie mogło wykonać ciekawy prezent ( kartkę z życzeniami z efektem 3D, zawieszki w kształcie serduszek). Będzie można także eksperymentować łącząc tradycyjne zasady techniki wycinankowej z efektem przestrzenności.

  Koszt półtoragodzinnych zajęć dziecka z opiekunem to 10 zł. Za kolejne dziecko dopłacimy 5 zł.

  Polecamy!

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.