5 sposobów na obniżkę ubezpieczenia OC

Artykuł Sponsorowany

Temat podwyżek ubezpieczeń OC dla kierowców jest ostatnio szeroko omawiany w mediach. Nie bez powodu, gdyż szacuje się, że średnio o 40% wzrosła przeciętna stawka polisy OC w ciągu ostatniego roku. Oczywiście jest to średnia, bo pewnie znajdą się i tacy kierowcy, którzy płacą tyle samo albo nawet tacy, którzy płacą mniej – tylko to są niestety wyjątki.

Towarzystwa ubezpieczeń jako główny powód podwyżek podają straty w poprzednich latach na tego typu polisach. Sprawą zainteresowała się nawet ekipa rządząca, która rozważa wpłynięcie na ceny w kontrolowanym przez siebie PZU, a także poprzez uregulowanie rosnących wypłat z tytułu szkód osobowych. Czy te plany dojdą do skutku? To dopiero się okaże.

Ważniejszym pytaniem dla każdego kierowcy jest to, w jaki sposób – oczywiście legalnie – obniżyć cenę ubezpieczenia, które i tak ma obowiązek opłacić. Warto wspomnieć, że ubezpieczenie OC lub AC w Koszalinie, Kołobrzegu, Białogardzie i okolicach jest zwykle o około 20%-30% tańsze w porównaniu do takiego ubezpieczenia dla samochodu zarejestrowanego w innych miastach, np. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu. My natomiast podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów na tanie ubezpieczenie OC Koszalin:

  1. Płacenie składki jednorazowo

Zakłady ubezpieczeń dają zwykle niższą cenę polisy, jeśli zapłacimy za nią jednorazowo, zamiast rozliczać się w ratach.

  1. Korzystanie z ubezpieczeń w pakietach

Dodanie do polisy OC innego ubezpieczenia komunikacyjnego z tej samej firmy, np. AC lub NNW, a nawet ubezpieczenia domu lub ubezpieczenia na życie, pozwoli nam zapłacić za oba produkty mniej. Nie wspominając już o fakcie, że przy tak częstych wypadkach komunikacyjnych, posiadanie ubezpieczenia AC i NNW daje nam po prostu niezbędną, kompleksową ochronę finansową na drodze.

  1. Porównanie ofert ubezpieczeniowych

Nie zawsze „nasz” ubezpieczyciel ma dla nas najlepszą propozycję – chociaż często się tak zdarza ze względu na kontynuację polisy lub sprzedaż ubezpieczeń w pakiecie.  Czasem jednak warto porównać się z innym ubezpieczycielem. W naszej agencji ubezpieczeń w Koszalinie możemy porównać różne oferty komunikacyjnego OC i wskazać najlepszą.

  1. Dopisanie w dowodzie rejestracyjnym kierowcy ze zniżkami.

Sposób polecany szczególnie młodym kierowcom, którzy podlegają wyższym stawkom. Polega na zarejestrowaniu samochodu razem ze współwłaścicielem lub przerejestrowaniu samochodu (poprzez dodanie współwłaściciela). Jako współwłaściciela można wtedy dopisać np. rodzica albo żonę/męża, którzy mają większe zniżki i historię bezszkodowej jazdy. Uwaga tylko na jeden aspekt – w przypadku kolizji zniżki tracą wszyscy współwłaściciele. Dlatego czasem trzeba działać odwrotnie – wypisać z dowodu rejestracyjnego kierowcę, który miał szkodę.

  1. Bezpieczna jazda

Uważna jazda to najbardziej pewny sposób na obniżenie składki. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca dostaje kolejne zniżki, które już po kilku latach dochodzą nawet do 60-70%, co przy dzisiejszych cenach jest dużą oszczędnością.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia OC dla kierowców są obowiązkowe, a brak polisy zwyczajnie się nie opłaca. W 2017 r. kara za brak ubezpieczenia dla samochodów osobowych to 4 000 zł, a dla samochodów ciężarowych wynosi 6 000 zł.  Natomiast największe koszty ponosi się w sytuacji, kiedy sami spowodowaliśmy wypadek, gdyż trzeba zapłacić nie tylko za naprawę czyjegoś samochodu, ale też np. pokryć koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych, a nawet dożywotnią rentę – a wtedy koszty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych i więcej.

Artykuł zrealizowany we współpracy z:
Mateusz Starzyński
Pośrednictwo ubezpieczeniowe Koszalin
tel. 600 877 782, www.polisa.koszalin.pl