Warsztaty dla rodziców w Koszalinie!


  Zanim zostałam mamą miałam bardzo wątłe wyobrażenie o rodzicielstwie. Pokolenie naszych rodziców nie chodziło na warsztaty rodzicielskie, ani nie czytało książek traktujących o tych tematach. Myślałam więc, że to jest coś co się pojawia na podobieństwo miłości do dziecka. Bardzo się myliłam.

  Szybko zrozumiałam, że jestem często bezradna wobec pewnych sytuacji, a z pewnymi sobie kompletnie nie radzę. Z czasem zobaczyłam, że moje rodzicielstwo zmierza w kierunku, który w ogóle mi się nie podoba. Tylko jak zawrócić bieg tej rzeki?

  Jako mama całkiem małej trójki pomocy zaczęłam szukać w Internecie, na blogach parentingowych. Tylko, że te śliczne, a czasem zabawne blogi nie dawały kompletnie żadnej wiedzy. Nie odpowiadały na pytanie – co robić, gdy już nie daję rady?

  Zaczęłam szukać więc głębiej w pokładach Internetu. W ten sposób znalazłam blog Dobra Relacja. Pisała go Małgosia Musiał. Pedagożka, mama trójki dzieci, mediatorka Porozumienia bez Przemocy, współautorka podcastu „Dobra relacja”, a obecnie też książki „Dobra relacja, skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”.

  Któregoś razu Małgosia rzuciła na swoim fanpage’u pytanie – mam wolny termin, ktoś chciałby może warsztaty? Marzyłam o tym, żeby pojechać kiedyś na warsztaty Małgosi, ale na razie było to mało możliwe. Zanim pomyślałam, to zdążyłam już napisać – a może Koszalin?

  W ten sposób zakiełkowało Zmiany Mamy. Zrozumiałam, że zamiast jeździć na warsztaty, których nie ma w Koszalinie, mogę tutaj sprowadzać ciekawych ludzi. Dzięki temu już po raz drugi, 16 grudnia zawita do nas ze swoimi warsztatami Małgosia Musiał.

  Warsztaty dla rodziców w Koszalinie

  „Na tapetę” wjadą dwa częste problemy, z którymi jako rodzice mamy kłopot. Co robić, gdy rodzeństwo się kłóci? Rozsądzać? Ingerować? Odwrócić się plecami, niech się sami godzą? A co gdy robią sobie krzywdę? I dlaczego z każdym problemem przybiegają do mnie? Te wieczne „mamo, a ona mi zabrała…”, „a on wszedł do mojego pokoju”. Jak sprawić, by umieli mówić o problemach między sobą do siebie, a nie do mnie? I co zrobić z zazdrością? Każdemu po równo czy tyle ile potrzebuje w danym momencie? Właśnie na takie pytania na  warsztatach będziemy szukać odpowiedzi.

  Drugie warsztaty będą dotyczyć dyscypliny. Większość z nas jest już w takim momencie rodzicielstwa, że wiemy iż nie chcemy groźby, krzyku, szantażu, tym bardziej kar. Tylko, że nie wszystko przychodzi z łatwością. Nie wiemy, co robić, gdy spotykamy się z dziecięcym – nie, nie chcę, nie zrobię. Chcielibyśmy mieć zdyscyplinowane dzieci. Tylko jak to osiągnąć bez kar, gróźb, krzyków, szantażu czy przekupstwa? Czy istnieje dyscyplina, która nie rani? Podczas warsztatów wspólnie poszukamy narzędzi, które pomogą nam nie tylko reagować na niepożądane zachowania dzieci, ale dawać im potrzebne w tych chwilach wsparcie. Zastanowimy się, dlaczego dzieci w trudnych sytuacjach reagują często tak gwałtownie i emocjonalnie, oraz w jaki sposób możemy wtedy do nich dotrzeć, nawiązać dialog i pomóc im zrozumieć naukę z płynącą z tych momentów.

  Jest takie stwierdzenie, że aby wychować dziecko potrzebna jest cała wioska. Nam mamom, rodzicom często tych wiosek brakuje. Sama pamiętam, że gdy urodziłam pierwsze dziecko czułam się ogromnie samotna, nie miałam ani jednej znajomej, która byłaby na tym samym etapie życia. Dlatego ogromną wartością każdych warsztatów w Zmiany Mamy jest dla mnie to, że udaje się stworzyć wspólnotę. Poczuć, że inni też się zmagają z podobnymi problemami. Odczuć empatię. To jest ciekawe, że idziemy najczęściej na takie warsztaty z myślą o rodzinie, a wracamy z poczuciem, że zrobiliśmy coś dla siebie. Bo jak mówi inne powiedzenie – rodzicielstwo nie jest o tym, jak radzisz sobie z dziećmi, ono jest o tym, jak radzisz sobie ze sobą. Ale to już temat na zupełnie inną historię.

  Co, gdzie, kiedy?

  Jeśli chcecie zapisać się na warsztaty to zadzwońcie na nr 668 306 279 lub napiszcie na adres olga@zmianymamy.pl 

  Więcej informacji o poszczególnych warsztatach możecie znaleźć na profilu fb Zmiany Mamy

  Warsztaty – „Gdy rodzeństwo się kłóci…”

  Koszalin, 16 grudnia 2017, godz. 10.00 – 14.00

  Warsztaty – „Dyscyplina, która nie rani”

  Koszalin, 16 grudnia 2017, godz. 15.00 – 19.00

  Polecamy!