Wypadanie włosów i łupież? Sposób na rozprawienie się z tymi kłopotami zdradza koszalińska kosmetolożka.

  Artykuł Sponsorowany
  źrodło: Pixabay.com

  Kiedy na szczotce zostaje zbyt wiele włosów lub nadmiernie wypadają podczas mycia – zaczynamy wpadać w panikę. Podobnie bywa, kiedy na skórze głowy tworzą się stany zapalne albo pojawia się uciążliwe swędzenie czy łupież. Gdzie szukać pomocy? Zanim pobiegniesz do apteki po reklamowane właśnie suplementy – wybierz się do specjalisty zajmującego się trychologią. Z profesjonalnej pomocy można skorzystać również w Koszalinie. 

  – Trychologia to dziedzina bardzo rozległa – mówi Agata Zejfer, kosmetolożka i analityk trychologii. – W moim gabinecie spotykam się z bardzo różnymi problemami pacjentów – od przesuszonej skóry głowy po poważne przypadki łysienia powodowanego zaburzeniami hormonalnymi.

  Do najczęstszych problemów, które może sprawić nam owłosiona skóra należą stany zapalne (również te wywoływane przez grzyby i dające widoczny efekt w postaci łupieżu), wypadanie włosów, które może być spowodowane np. czynnikami hormonalnymi lub niedoborami składników odżywczych, łojotok i wiele innych przypadłości, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Na większość z nich są jednak sposoby. Ważne tylko, żeby najpierw rozpoznać przeciwnika i zanim kupimy pierwszy z brzegu szampon, czy sięgniemy po „magiczne” tabletki – dać się obejrzeć specjaliście.

  Trychologia, czyli wypadanie włosów i łupież na celowniku

  – Szukanie przyczyny wypadania włosów czy innych dolegliwości skóry głowy to proces wymagający nie tylko obserwacji specjalnym sprzętem – trichokamerą – który pozwala w dużym powiększeniu uwidocznić co dzieje się ze skórą, ale także badania laboratoryjne – tłumaczy Agata Zejfer. – Dzięki badaniom krwi można stwierdzić, czy w organizmie nie występują niedobory witamin albo mikroelementów. Niektóre z tych składników mają ogromny wpływ na stan włosów i skóry. Warto pamiętać na przykład o witaminie D, której prawidłowa ilość nie tylko poprawia nastrój, ale jest też ważna dla skóry. Pierwiastkami szczególnie ważnymi z punktu widzenia kondycji skóry i włosów są żelazo i cynk. Szukając przyczyny problemu warto wykonać takie badania i później na ich podstawie dobrać właściwą suplementację.

  Podczas wizyty u kosmetologa specjalizującego się w problemach trychologicznych możemy otrzymać wskazówki dotyczące zakresu badań oraz poddać się badaniu trichoskopem. Specjalista zaproponuje dalsze postępowanie. I tu ważna uwaga – o ile stany zapalne można wyleczyć dość szybko, to już w przypadku wypadania włosów należy uzbroić się w cierpliwość.

  – Włosy mają określony cykl życia i nie da się go przyspieszyć – wyjaśnia Agata Zejfer. – Możemy jednak intensywnie pobudzić skórę, uzupełnić niedobory witamin i minerałów, a także zastosować indywidualnie dobraną pielęgnację. Wszystko zależy od tego jaka jest przyczyna wypadania włosów. Jeśli hormonalna, wywołana zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, czy nieprawidłowym wydzielaniem hormonów płciowych – odsyłam moich pacjentów do lekarza. Możemy w tym czasie stosować zabiegi wspomagające, jednak najważniejsze jest wyleczenie przyczyny.

  Karboksyterapia i mezoterapia na kłopoty z włosami

  Nowoczesna trychologia ma w zanadrzu potężną broń do walki z problemami skóry głowy. Wypadanie włosów, nawet kiedy przerzedzenia są pokaźne, można zatrzymać, a po pewnym czasie spodziewać się pojawienia nowych włosów. W tym celu stosuje się zabiegi znane z innych zastosowań, jednak odpowiednio zmodyfikowane. Szczegóły wyjaśnia doświadczona w walce z zakolami i łysinkami – Agata Zejfer:

  – Wykorzystuję na przykład specjalnie przygotowane preparaty do mezoterapii igłowej. Wstrzykiwanie ich w skórę głowy rewitalizuje mieszki włosowe i pobudza krążenie. Nie nadają się do tego preparaty z krzemem czy witaminą C, bo powodują tworzenie kolagenu, co może zablokować wzrost mieszki włosowe. Dobieram preparaty tak, żeby jak najbardziej pobudzić skórę do działania. A rewelacyjnym uzupełnieniem takiego leczenia jest karboksyterapia, podczas której pod skórę wprowadza się dwutlenek węgla. Ten ostatni zabieg również bardzo intensywnie pobudza ukrwienie i dotlenia skórę. Mezoterapię i karboksyterapię można łączyć – w określonym czasie przeplatać ze sobą zabiegi. Potrzeba tylko trochę wytrwałości – włosy zaczynają odrastać, ale jest to stopniowy proces.

  Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja. W gabinecie kosmetologicznym można zaopatrzyć się w szampony, maski i peelingi stworzone do zadań specjalnych. Popularne szampony przeciwłupieżowe są oczywiście skuteczne, jednak bywa, że długo stosowane powodują podrażnienia, przesuszają skórę i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Wiele kosmetyków drogeryjnych ma też zasadowe pH, które również nie służy skórze. U osób, które nią mają kłopotów z łupieżem, przetłuszczaniem czy wypadaniem włosów drażniące działanie może nie wystąpić. Jeśli jednak pojawia się jakiekolwiek swędzenie, zaczerwienienie, to lepiej dobrać właściwe preparaty w konsultacji z fachowcem.

  Wypadanie włosów po ciąży

  Czasami wypadanie włosów czy łupież mają bardzo proste i naturalnie przemijające przyczyny. Warto o tym wiedzieć i zachować spokój, kiedy na szczotce czy w prysznicowym brodziku po myciu pojawia się zbyt dużo włosów. Jedną z przyczyn wypadania włosów jest ciąża. Większość świeżo upieczonych mam doświadcza wypadania włosów kilka miesięcy po porodzie. To zjawisko jest związane z intensywnymi procesami hormonalnymi. Innym winowajcą jest stres. Podwyższony poziom kortyzolu również może spowodować wypadanie włosów. Stres trudno całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale warto wiedzieć, że po wyczerpujących psychicznie przeżyciach włosów może wypadać nieco więcej. A jeśli chodzi o łupież – zdarza się, że powodem jego wystąpienia nie jest obecność grzybów, lecz po prostu przesuszenie skóry. Łatwo wtedy poradzić sobie stosując specjalne maski nawilżające, przeznaczone do skóry głowy.

  Na koniec najważniejsza podpowiedź specjalistki:

  – Często pacjenci pytają mnie kiedy tak naprawdę należy zacząć martwić się wypadaniem włosów – mówi Agata Zejfer. – I jest na to tylko jeden sposób – trzeba po prostu przez jeden dzień skrupulatnie liczyć włosy. Te, które zostają na szczotce po czesaniu, te, które wypadły podczas mycia, czy znalazły się na ubraniu. Da się to zrobić. Włosy mają prawo wypadać, to jest naturalny proces. Wszystko jest w normie, jeśli wypada ich każdego dnia nie więcej niż 100. To dość sporo, zwłaszcza, kiedy dotyczy długich włosów – wydaje się często wówczas, ze jest ich bardzo dużo. Jeśli włosów wypada więcej – zapraszam do mojego gabinetu. Po dokładnym wywiadzie i badaniu skóry głowy będę mogła podpowiedzieć jak rozwiązać ten problem.

  Więcej na temat trychologii na kosmetologicznym blogu Agaty Zejfer:

  az_728x90_v2Studio Kosmetologii Agata Zejfer:

  www.studio-kosmetologii.pl

  ul. Zwycięstwa 155, Koszalin
  (+48) 886-764-058
  kontakt@studio-kosmetologii.pl

  Zapisz