Wystawa zdjęć Eustachego Kossakowskiego w 50. rocznicę happeningu Tadeusza Kantora


  Eustachy Kossakowski, "Koncert morski (Panoramiczny happening morski)", fotografia, 1967; © Anka Ptaszkowska; negatywy i slajdy są własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  W najbliższą sobotę warto zajrzeć na wernisaż wystawy w Bałtyckiej Galerii Sztuki. Okazja po temu szczególna, bo zbliża się 50. rocznica happeningu Tadeusza Kantora, który przy okazji Pleneru Osieckiego odbył się latem 1967 roku na plaży w Łazach.  Na wystawie będziemy mieli możliwość obejrzenia 30. fotografii Eustachego Kossakowskiego wykonanych podczas happeningu. Ekspozycja przygotowana jest we współpracy z Anką Ptaszkowską – krytyczką i historyczką sztuki, współzałożycielką Galerii Foksal i w kooprodukcji z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią BWA w Bielsku Białej oraz Galerią ms44 w Świnoujściu.  Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych organizowanych w Koszalinie z okazji 50. rocznicy wykonania „Happeningu morskiego”. 

  Jak pisze Anka Ptaszkowska, uczestniczka tamtych wydarzeń i zarazem kuratorka wystawy, „Happening ten był WYDARZENIEM, nie tylko w myśl  artystycznej definicji tego gatunku (happening = wydarzenie), ale z racji swego  politycznego wymiaru o niespotykanej sile. Odbył się pod policyjnym reżimem  Polski lat 60. Nie tylko nie korzystał z  najskromniejszej nawet reklamy, ale żadna  informacja o nim nie ukazała się w ówczesnej prasie.  I oto, na przekór odgórnej zmowie milczenia, na plaży w Łazach zgromadził się  tłum. Około 1500 osób  w plażowych i w wieczorowych strojach. Kantor panował nad wydarzeniem, przyjmując dwuznaczną rolę „dowódcy armii”, i zarazem „animatora plażowych zabaw”. W  kapeluszu  i pasiastym szlafroku, ogłaszał przez tubę kolejne akcje happeningu, nawoływał chętnych, beształ  nieposłusznych.”

  „Panoramiczny happening morski” Tadeusza Kantora wykonany w sierpniu 1967 roku przez artystów uczestniczących w V edycji Plenerów w Osiekach jest drugim plenerowym happeningiem Kantora i jedną z pierwszych akcji performatywnych wykonanych w Polsce w latach 60. XX wieku. Bez wątpienia jest także największym i najbardziej złożonym happeningiem zrealizowanym w plenerze. Obrosły legendą, licznymi anegdotami, pozostaje niekwestionowanym kluczowym wydarzeniem polskiej sztuki nowoczesnej po 1945 roku.

  Bałtycka Galeria Sztuki w CK 105 w Koszalinie, 23.07-03.09.2017
  Otwarcie: 22.07. godz. 18.00
  Oprowadzenie po wystawie przez Ankę Ptaszkowską – kuratorkę i uczestniczkę „Happeningu”: 23.07. godz. 12.00 Bałtycka Galeria Sztuki w CK 105 w Koszalinie

  Kurator: Anka Ptaszkowska
  Organizator: Galeria Scena/Fundacja # Kultura

  Współorganizatorzy:
  Miejska Galeria Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu
  Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

  Współpraca:
  Centrum Kultury 105 w Koszalinie
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Wystawa dofinansowana przez Gminę Koszalin

  Patronat medialny: „Prestiż”, „Happy Koszalin”, Radio Koszalin, TV Max, „Miasto”

  UDOSTĘPNIJ
  Dziennikarka. Pracowała w "Architekturze-murator", Radio Koszalin i TVP Szczecin, mama dziesięcioletniego kontrabasisty i dwóch księżniczek. Fanka rodzicielstwa bliskości. Od ponad dziesięciu lat wierna wielbicielka Koszalina.